PRYWATNY

DETEKTYW TRELKA

500-509-

007

Ludzie zawsze mają swoje tajemnice.
Chodzi tylko o to, aby je odgadnąć.

Stieg Larsson

Jak ustalić właściciela numeru telefonu

W internecie widnieje wiele stron, które w zasadzie mają na celu wyłudzić pieniądze za znalezienie właściciela numeru telefonu lub jego lokalizacji. Tytuły stron zachęcają internautów do wejścia na stronę hasłami typu „jak namierzyć numer telefonu”, „jak sprawdzić kto do mnie dzwonił” czy „jak sprawdzić właściciela danego numeru telefonu”. Niestety większość z tych stron nie jest w stanie ustalić żądanych informacji. Tego rodzaju strony posiada dane, które sami jesteśmy w stanie ustalić w zwykłej wyszukiwarce Google. Jako że, nasze biuro detektywistyczne specjalizuje się w tzw białym wywiadzie (OSINT - metoda pozyskiwania informacji z cyberprzestrzeni ) jest w stanie pozyskać dane o właścicielu numeru za pomocą wypracowanych narzędzi, a także dzięki zdobytej wiedzy w tym zakresie.

Przykładowe narzędzia prywatnych detektywów do wyszukiwania właściciela numeru telefonu

Pipl.com - serwis, który pozwala znaleźć daną osobę po numerze telefonu stworzony specjalnie dla profesjonalistów. Spokeo.com – narzędzie pozwalające ustalić imię i nazwisko po adresie e-mail, adresie zamieszkania czy numerze telefonu. Te dwa przykładowe narzędzia są płatne, oczywiście korzystając tylko z nich mamy małe szanse odpowiedzieć sobie na pytanie kto jest właścicielem danego numeru, a tym samym stracimy czas i pieniądze. Prywatni detektywi korzystający przykładowo z 30 takich serwisów mają większe szanse na powodzenie. Biuro detektywistyczne Trelka świadczy w tym zakresie usługi i posiada dostęp do większości płatnych witryn. Proces ustalania numeru telefonu jest dość skomplikowany. Przykładem będzie ustalenie po numerze telefonu zdjęcia profilowego osoby, która użytkuje numer. Posiadając takie zdjęcie podczas ustalania potrzebujemy kolejne narzędzia, które posłużą nam w dalszych ustaleniach. Pimeyes.com – posiadając zdjęcie profilowe właściciela numeru, dzięki tej wyszukiwarce możemy wyszukać inne zdjęcia osoby w sieci. Mając więcej zdjęć potrzebujemy narzędzia do analizy metadanych np. FOCA – narzędzie służące głównie do wyszukiwania metadanych i ukrytych informacji m.in. w plikach JPG. Jedną z takich informacji może być miejsce, w którym zostało zrobione co przybliży nas być może do ustalenia adresu gdzie zamieszkuje dana osoba. Jak można zauważyć to tylko szereg przykładowych narzędzi służących do ustalania. Proces ten jest długi i w wielu przypadkach prywatni detektywi zanim ustalą imię i nazwisko ustalają szereg innych informacji.

Strony typu: „czyj to numer”, „kto do Ciebie dzwonił”

Większość stron, które znajdą właściciela numeru podają nam jedynie nazwę firmy, która posiada swoje wpisy w internecie. Wpisując w wyszukiwarkę Google taki numer, możemy się spodziewać, że również odnajdziemy dane firmy bez większego problemu. W ostatnim czasie powstało wiele aplikacji i stron, na których możemy sprawdzić numer. Jednak strony te nie podają właścicieli prywatnych numerów lecz są to numery telemarketerów, oszustów czy ankieterów. Taka baza danych z numerami telefonów budowana jest przez samych użytkowników. Przykładem jest darmowa aplikacja „odebrać telefon”, która służy do tego, że gdy ktoś do nas zadzwoni możemy sprawdzić czy któryś z użytkowników tej aplikacji opisał już dany numer np. jako niechciana ankieta lub telemarketer danej firmy. W większości stron, których tytuły rozpoczynają się: „czyj to numer” lub „kto do Ciebie dzwonił” zachęcają nas do skorzystania z płatnej usługi. Oferowane usługi mają na celu jednak tylko sprawdzenie numeru, który został już wpisany do bazy danych przez innego użytkownika. Bezpłatny dostęp do takiej usługi proponuje aplikacja „odebrać telefon”. W bazie danych pojawiają się codziennie nowe numery telefonów należące jedynie do firm. W związku z tym nie możemy liczyć, na to że za pomocą aplikacji ustalimy numer telefonu należący do osoby prywatnej. Reasumując, jeżeli poszukujemy danych o właścicielu numeru, zakładając, że należy on do kochanki lub kochanka to za pomocą aplikacji nie jesteśmy w stanie uzyskać potrzebnych informacji.

Bazy danych z właścicielami numerów telefonu

Istnieją strony z bazami danych, w których znajdziemy prywatny numer. Poruszanie się jednak po takiej bazie danych jest w większości możliwe przy posiadaniu odpowiednich do tego narzędzi służących do zaawansowanego pozyskiwania szczegółowych informacji na temat ludzi. Podstawowym narzędziem dzięki, któremu uzyskane informacje z baz danych będziemy mogli łatwo analizować jest oprogramowanie Maltego, które jest wykorzystywane w służbach specjalnych oraz w naszym biurze detektywistycznym m.in. do wywiadu i kryminalistyki. Bazy danych z właścicielami numerów często można znaleźć na forum z wyciekami. Takie forum możemy odszukać w tzw dark-necie, do którego są nam potrzebne następne odpowiednie narzędzia typu przeglądarka TOR. Jako detektywi specjalizujący się w pozyskiwaniu informacji z cyberprzestrzeni możemy podpowiedzieć, że warto również korzystać z innych przeglądarek podczas ustalania właściciela numeru, w których takie bazy możemy odszukać. Przykładem będzie DuckDuckGo, która zyskuje coraz większą popularność. Jednak, aby używać tą wyszukiwarkę warto wiedzieć, że powinniśmy rozważyć używanie VPN-a. VPN co sprawia, że nasze połączenie będzie szyfrowane. Jak widać podczas ustalania numeru istnieje szereg zadań by uzyskać odpowiedni rezultat. Witryny internetowe, które wyskakują na pierwszej stronie podczas wpisania frazy np. ”jak ustalić numer telefonu” niestety nam nie pomogą w ustaleniu prywatnego numeru lecz wezmą tylko opłatę za usługę, której nie wykonają.

Maltego. Biuro detektywistyczne Trelka
Ustalanie numeru telefonu na portalach społecznościowych

Użytkownicy portali społecznościowych bardzo często dodają swój numer telefonu. Jednak bez wiedzy i doświadczenia w pozyskiwaniu informacji z portali społecznościowych wiele osób nie jest w stanie dotrzeć do potrzebnych danych. Dawniej na Facebooku mógł każdy szukać osób, wpisując w wyszukiwarkę numer telefonu. W tej chwili opcja ta nie działa, nawet gdy osoba jest w gronie naszych znajomych. Ludzie zostawiają na portalach społecznościowych mnóstwo informacji o sobie jednak wyszukiwanie numeru obecnie jest dużo trudniejsze niż było wcześniej. Warto jednak przeglądać wszystkie portale np. LinkendIn, Twitter, Google+ czy Instagram. Jeszcze 5 lat temu prywatni detektywi biura Trelka około 30% ustaleń numerów realizowali dzięki portalom społecznościowym.

Lokalizowanie numeru telefonu

Wielokrotnie kontaktują się z naszą agencją detektywistyczną osoby z zapytaniem czy ustalimy aktualną lokalizację telefonu. Zainteresowane osoby powołują się na to, że tego rodzaju usługi proponowane są w internecie. Jednak po skorzystaniu z takiej formy usługi otrzymują błędne informacje o lokalizacji użytkownika telefonu. Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej takie frazy jak „namierz telefon” czy „jak zlokalizować telefon” otrzymamy setki linków do witryn gdzie proponowane są nam powyższą usługę. W rzeczywistości strony te wyłudzają tylko nasze dane lub pobierają opłatę za usługę, którą nie zrealizują. Niestety lokalizowanie aktualnego położenia obcego telefonu w naszym przypadku, ani innych firm nie jest możliwe. Operacja taka jest zabroniona i mogą z niej korzystać jedynie służby. Oczywiście dobry hacker jest w stanie ustalić lokalizacje jednak takie działania są nielegalne i zapewne żadne biuro detektywistyczne nie podjęłoby się takiej sprawy. Lokalizowanie telefonu jest możliwe tylko wtedy gdy jest to nasz telefon, wówczas możemy go namierzyć przez operatora za pomocą GPS.

Aplikacje do namierzania telefonów i podsłuchiwania

Istnieje wiele firm, które oferują oprogramowanie do lokalizowania i podsłuchiwania telefonu. W Google Play dostępne są liczne narzędzia do takiej kontroli jednak warto zapoznać się z opiniami użytkowników zanim zainstalujemy aplikację. Niestety w większości z nich nie uzyskamy tego co byśmy oczekiwali. Biuro detektywistyczne Trelka zajmuje się instalowaniem aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Oczywiście aplikację do kontroli można zainstalować również osobie dorosłej np. mężowi, który jest podejrzewany o zdradę, jednak musi on wyrazić zgodę i mieć świadomość jak działa aplikacja. Aby zainstalować taką aplikację potrzebujemy telefon na około 30 minut. Wszelkie dane gromadzone na telefonie automatycznie są przesyłane na stronę internetową, do której ma dostęp zleceniodawca. Oprogramowanie udostępnia nam m.in. rozmowy z takich aplikacji jak whatsApp, Messenger czy Tinder. Program ma również możliwość podsłuchu otoczenia na żywo, podglądu z kamery tylnej i przedniej. Oczywiście wszystkie rozmowy telefoniczne są możliwe do odsłuchania. Nasi detektywi zajmują się instalowaniem najlepszego sprawdzonego oprogramowania w wersji z maksymalnym dostępem do telefonu. Nie wgrywamy tanich aplikacji, które mogą przestać działać w danej chwili lub posiadają tylko kilka funkcji. Jeśli już podejmujemy się takiej sprawy to nasz klient może liczyć, że otrzyma najlepsze możliwe oprogramowanie z wszystkimi możliwymi dostępnymi funkcjami. Oprogramowanie działa na całym świecie, jest tylko potrzebne połączenie internetowe.

Ustalenie numeru telefonu do danej osoby

Znalezienie numeru telefonu w internecie dla wielu osób będzie trudne. Nie istnieje publiczny katalog prywatnych numerów komórkowych. Mamy jednak kilka sposobów na znalezienie numeru do danej osoby. Jest to trudniejsza operacja, jednak do zrealizowania przez naszych prywatnych detektywów. Ustalenie takie jest bardziej pracochłonne i może się okazać, że w końcowej fazie ustaleń nie tylko będziemy pracować przy komputerze, ale również będzie należało zrobić wywiad środowiskowy o danej osobie lub zdobyć numer na ulicy pod legendą. Whitepages.pl – płatne narzędzie do wyszukiwania numeru telefonu. Niestety w tej bazie mamy szansę znaleźć jeden Polski kontakt na tysiąc wyszukiwań. pkt.pl – w tym serwisie możemy odnaleźć numer do osoby, która posiada firmę. Jest to ogólnopolska baza danych firm i instytucji.

Biuro detektywistyczne Trelka - przykładowa oferta usług związanych z tematem

Ustalanie właściciela numeru telefonu to koszt 900zł w przypadku ustalenia imienia i nazwiska. Ustalenie adresu, kont na portalach społecznościowych czy miejsca pracy to dodatkowe opłaty. Natomiast ustalenie numeru telefonu do danej osoby to cena od 1500zł zależna od ilości danych posiadanych od zleceniodawcy. Instalacja aplikacji szpiegującącej w full opcji na rok to koszt 5500zł.